Koliko vitamina možete uzeti dnevno?
Prekomerno uzimanje suplemenata možda nije najbolje rešenje za vaše zdravlje – ni za vaš novčanik.
Da li je moguće preterati sa suplementima?
Mnogi ljudi svakodnevno uzimaju jedan ili više suplemenata kako bi poboljšali svoje zdravlje. Međutim, postavlja se pitanje – koliko je zapravo previše? Količina vitamina koju možete uneti zavisi od vrste suplementa i onoga što već unosite kroz ishranu. Prekomerno uzimanje suplemenata ili kombinovanje više različitih može povećati rizik od predoziranja.
Važno je znati da suplementi nisu regulisani na isti način kao lekovi. U mnogim zemljama, nadležna tela ne testiraju njihovu efikasnost i bezbednost pre nego što dođu na tržište. Zato je najbolje da se pre uzimanja bilo kog novog suplementa konsultujete sa farmaceutom ili lekarom.
Da li su suplementi neophodni?
Suplementi dolaze u različitim oblicima – kapsule, tablete, prahovi, pa čak i napici. Iako mogu biti korisni za ljude koji imaju manjak određenih hranljivih materija, većina zdravih osoba može zadovoljiti svoje nutritivne potrebe putem izbalansirane ishrane.
„Za prosečnu zdravu osobu, multivitamini i dodatni suplementi obično nisu neophodni,“ kaže dr Bet Kičin, nutricionista. „U nekim slučajevima, čak mogu doneti više štete nego koristi.“
Naučna istraživanja pokazuju da suplementi nisu čudotvorni. Na primer, jedna studija objavljena 2018. godine nije pronašla značajne koristi od multivitamina, kalcijuma i vitamina C i D za zdravlje srca i dugovečnost.
Naravno, postoje izuzeci. Osobe sa specifičnim zdravstvenim stanjima ili povećanim potrebama (trudnice, starije osobe, osobe s deficitom vitamina) mogu imati koristi od ciljanih suplemenata, kao što su folna kiselina, kalcijum i vitamin D.
Rizik od predoziranja vitaminima
Uzimanje prekomernih količina vitamina i minerala može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme. Neki nutrijenti se akumuliraju u organizmu i mogu dovesti do toksičnih efekata. Na primer:
- Vitamin A – u visokim dozama može izazvati vrtoglavicu, mučninu, oštećenje jetre, a kod trudnica može povećati rizik od urođenih anomalija.
- Vitamin D – preteran unos može dovesti do prekomernog nakupljanja kalcijuma u krvi, što može izazvati oštećenje bubrega.
- Vitamin E – prekomerne količine mogu povećati rizik od moždanog udara izazvanog krvarenjem u mozgu.
- Gvožđe – visoke doze mogu izazvati oštećenje jetre, nizak krvni pritisak i probavne smetnje.
Telo ne može dobiti toksične količine vitamina i minerala samo iz hrane, ali suplementi u visokim dozama mogu izazvati ozbiljne posledice.
Koliko vitamina je previše?
Postoje preporučene gornje granice za unos vitamina i minerala. Na primer, odrasle osobe ne bi trebalo da unose više od:
- Kalcijuma: 2.500 mg dnevno
- Gvožđa: 45 mg dnevno
- Vitamina A: 3.000 mcg dnevno
- Vitamina D: 100 mcg dnevno
Prekoračenje ovih granica može dovesti do neželjenih efekata, pa je važno pridržavati se preporučenih doza.
Kako bezbedno koristiti suplemente?
Ako razmišljate o uzimanju suplemenata, pridržavajte se sledećih saveta:
- Konsultujte se sa lekarom ili farmaceutom – Posebno ako uzimate lekove ili imate zdravstvene probleme.
- Ne prekoračujte preporučene doze – Više ne znači bolje.
- Izbegavajte kombinovanje više suplemenata sa istim nutrijentima – To može povećati rizik od predoziranja.
- Dajte prednost ishrani – Najbolji način da unesete vitamine i minerale jeste kroz raznovrsnu, zdravu ishranu bogatu voćem, povrćem, integralnim žitaricama, orašastim plodovima i semenkama.
Posebne mere opreza za decu
Mališani su posebno osetljivi na predoziranje vitaminima, naročito kada su u pitanju gvožđe i vitamini topivi u mastima (A, D, E, K). Da biste sprečili slučajno trovanje, važno je:
- Čuvati suplemente van domašaja dece
- Koristiti bočice sa sigurnosnim zatvaračem
- Pažljivo slediti uputstva za doziranje
Kada potražiti medicinsku pomoć?
Ako sumnjate na predoziranje suplementima ili primetite simptome poput vrtoglavice, mučnine, bolova u stomaku ili ubrzanog rada srca, odmah potražite medicinsku pomoć.
U hitnim slučajevima možete se obratiti lekaru ili pozvati centar za kontrolu trovanja kako biste dobili uputstva o daljem postupanju.
Zaključak
Suplementi mogu biti korisni za osobe koje imaju nutritivne deficite, ali prekomerna upotreba može doneti više štete nego koristi. Fokusirajte se na zdravu ishranu, a pre uzimanja bilo kakvih dodataka uvek se posavetujte sa stručnjakom.